Nowego, dobrego roku szkolnego!

-Witam na corocznej uroczystej inauguracji nowego roku szkolnego u stóp Pomnika Nauczycieli Tajnego Nauczania.

Spotykamy się przed pomnikiem wojennego, bohaterskiego czynu nauczycieli już od wielu lat, stworzyliśmy tym naszą nową warszawską tradycję… Lecz w tym roku nabiera ona dodatkowego znaczenia.  

W dobie emocjonalnej zawieruchy, pogłębiania się podziałów, waśni i niepotrzebnych sporów, ten pomnik staje dziś symbolem jakże potrzebnej nam wszystkim jedności. Jedności ducha i jedności działania w niełatwych czasach wymagających porozumienia i wspólnoty celów- powiedział Tomasz Korczak, prezes Okręgu Mazowieckiego ZNP, otwierając uroczyste spotkanie nauczycieli, uczniów i związkowców u stóp pomnika Nauczycieli TON.

- Nie jest tajemnicą nie tylko dla historyków, że środowisko oświaty II Rzeczypospolitej targane było licznymi  podziałami, a polscy nauczyciele nosili legitymacje nierzadko zwalczających się partii politycznych. Mimo to w noc okupacji niemieckiej  pod skrzydłami Tajnej Organizacji Nauczycielskiej zjednoczyliśmy się we wspólnej walce o polską podziemną szkołę, skupili się wszyscy nauczyciele dla dobra swoich uczniów i wychowanków. I była to nasza podziemna szkoła! Niech ten pomnik przypomina także o tej dodatkowej wartości!


Gromadzimy się dziś  u stóp pomnika Nauczycieli TON, aby oddać hołd tym, którzy stali się dla nas wzorem. To nasza wspólna powinność i serdeczna pamięć. Pielęgnujmy je w naszych sercach, bo są tego warte!


Droga młodzieży, młode koleżanki i młodzi koledzy z pocztów sztandarowych, dziś to także Wasze święto, święto radosne choćby spotkaniem po wakacjach z przyjaciółmi. I choć wam żal, że wakacje się skończyły, to uwierzcie mi – już niedługo znów będą wakacje… Bo nic tak szybko nie płynie jak czas! Niech wasz czas w waszych szkołach będzie wypełniony radością odkrywania piękna świata, piękna młodości i wspaniałości wiedzy.


Koleżanki i Koledzy, Szanowni goście, Kochana młodzieży
WSZYSTKIEGO  NAJLEPSZEGO  W  NOWYM  ROKU  SZKOLNYM! 

     

Przy wojskowych werblach werblach złożyliśmy kwiaty, zapaliliśmy ognie pamięci,  byli wśród nas przedstawiciele Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, Wojewody Mazowieckiego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Kuratorium Mazowieckiego. Kwiaty i życzenia dla nauczycieli i uczniów złożyli wiceprzewodniczący OPZZ. I jak zwykle byli wśród nas koledzy związkowcy z nauczycielskiej "Solidarności".

 

 

 

 

 

 

 

Copyright 2011 Nowego, dobrego roku szkolnego!. All Rights Reserved.
Joomla theme by hostgator coupon