Szkoły znakiem pokoju

Nowy rok szkolny już po raz kolejny przywitaliśmy apelem pamięci u stóp Pomnika Nauczycieli TON. Byli z nami przyjaciele z innych związków, z administracji oświatowej, samorządowej, wojewódzkiej, uczniowie i nauczyciele szkół Warszawy i Mazowsza. W tej uroczystej chwili przypomnieliśmy wojenny czyn kilkunastu tysięcy nauczycieli kształcących na tajnych kompletach 2 miliony uczniów i studentów. Oddaliśmy hołd prawie 10 tysiącom pedagogów, którzy zginęli w tej cywilnej wojnie o Polską szkołę.

Towarzyszyła nam Kompania Honorowa Wojska Polskiego a młodzież bielańskiego Zespołu Szkół imienia Wojciecha Górskiego zaprezentowała wiązankę poezji i prozy poświęconych nauczycielom TON.

Gospodarz tego spotkania, Tomasz Korczak, prezes Okręgu Mazowieckiego ZNP powiedział między innymi:

Wspólne zbudowaliśmy tradycję pamięci o ludziach i ich czasach.
Dziś ma to szczególne znaczenie. My żyjemy w pokoju, w poczuciu bezpieczeństwa, tymczasem zza naszej wschodniej granicy dobiegają coraz głośniejsze wołania o wstrzymanie ostrzału i bombardowań. Ta niespodziewana, nieoczekiwana wojna każe inaczej myśleć o szczęściu,
jakim jest pokój!

Niech nasze dzisiejsze spotkanie w 75 - tą rocznicę wybuchu najtragiczniejszej z wojen – będzie znakiem niezgody na wojnę, na nienawiść, niszczące ludzkie plany i marzenia.

Wielu młodych ludzi, zasiadających dziś na nowo w szkolnych ławkach, zapyta z pewnością, a co to za radość, że skończyły się wakacje? Przywołam, więc słowa dzieci z państwa afrykańskiego ogarniętego bratobójczą wojną. W wydanych niedawno ich pamiętnikach one mówią,
że marzą o chodzeniu do szkoły i graniu w zwykłą piłkę na przerwach!
Czy to dziwne i śmieszne? Nie, bo szkoła, to symbol pokoju, a szkolny dzwonek potwierdza to każdego dnia! Warszawa, Mazowsze i ich nauczyciele TON byli takimi symbolami niepodległości, trwałości państwa, narodu, wielkości marzenia o wolności i przyszłości.

Przed ich pomnikiem chylę czoło za tamten heroizm i poświęcenie. W żadnym innym kraju Europy nie było drugich Takich! Są jeszcze wśród nas, choć dziś nie obok nas. Pozdrawiam Was Koleżanki i Koledzy, gdziekolwiek jesteście, z głębi nauczycielskiego serca i życzę jak najwięcej zdrowia i wszelkiej pomyślności. Bądźcie naszymi drogowskazami w nauczycielskiej wędrówce z młodzieżą!

Szanowni państwo, drodzy starsi i młodsi przyjaciele - Cieszmy się naszym bezpiecznym, radosnym pierwszym
wrześniem 2014 roku! Życzę Wszystkim udanego nowego roku szkolnego.

Copyright 2011 Szkoły znakiem pokoju. All Rights Reserved.