W Płońsku - pamięci Nauczycieli TON

Gdy kilka lat temu mazowiecki ZNP zainicjował działania na rzecz upamiętnienia czynu nauczycieli Tajnej Organizacji Nauczycielskiej, w Płońsku rozpoczęło się wspólne poszukiwanie miejsc najlepiej ku temu przeznaczonych. Nie było tajemnicą, że wszystkie ważniejsze place i ulice miały już swych patronów  ale gdy zakończył się remont centralnej ulicy Płockiej i w sercu miasta powstały trzy nowe ronda, to w czerwcu 2012 roku Zarząd Oddziału Powiatowego ZNP w Płońsku podjął uchwałę, by jedno z nich nazwać imieniem Nauczycieli Tajnego Nauczania. Wybrano to w sąsiedztwie Miejskiego Centrum Kultury nieprzypadkowo - ulicami prowadzącymi z nowego ronda  można dojechać do wszystkich szkół i przedszkoli w Płońsku. Dodatkowo  ZNP przeprowadził ankietę wśród mieszkańców, z których ponad tysiąc opowiedziało się za wnioskiem ZNP.

7 lutego 2014 roku - w dniu uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej, w sali kinowej MCK spotkali się nauczyciele, związkowcy, władze miasta, starostwa, podpłońskich gmin, rodziny nauczycieli TON i ich uczniowie, a także młodzież płońskich szkół. Gospodarze serdecznie przywitali kolegów Grzegorza Gruchlika, wiceprezesa ZG ZNP, Tomasza Korczaka, prezesa mazowieckiego ZNP oraz Jerzego Wiśniewskiego, szefa mazowieckiego OPZZ, inicjatora akcji nadawania ulicom i placom nazw Nauczycieli TON.

Koleżanka Maria Trębska, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZNP, przypomniała działania poprzedzające tę uroczystość,  zaś kolega Arkadiusz Barański, nauczyciel historii w SP nr 1, przedstawił historię konspiracyjnego nauczania na ziemi płońskiej, podczas którego 80 nauczycielek i nauczycieli kształciło każdego roku okupacji około 1000 uczniów.

Muzycy Młodzieżowej Orkiestry Dętej przywitali wszystkich pieśnią i marszem wojskowym zaś młodzi artyści z wojskowych klas płońskiego Zespołu Szkół nr 1 przedstawili piękną wiązankę poezji oraz inscenizację tajnego nauczania. Potem zaś wystawili wartę honorową przy nowej tablicy pamiątkowej.

Ta piękna uroczystość wyznaczyła nowe znaki i symbole pamięci w mazowieckim Płońsku.

Copyright 2011 W Płońsku - pamięci Nauczycieli TON. All Rights Reserved.